0236860005 / 0372875501 scoala1matca@yahoo.com

Istoric, baza materială, personal
Școala noastră

Istoricul scolii

Primul document care atestă existența primei școli in comuna Matca, numita la început școala primară, este un registru de procese – verbale de inspecție școlară ce începe cu anul 1897 ( anul școlar 1896-1897) .
Cele mai vechi cataloage și registre matricole încep cu anul școlar 1905 – 1906 , iar cele mai vechi dosare de corespondență încep cu anul scolar 1912-1913.
Au existat documente și mai vechi dar care s-au pierdut .
Exista de asemenea , începând cu anul școlar 1920-1921, documente care atesta existența arhivei școlii din care reiese faptul că au fost registre și mai vechi , adică începând cu anul 1880, ceea ce conduce la ideea ca a existat o școală oficială în sat încă din anul 1880.
Se apreciază faptul că prima școală de stat înființată în com. Matca a fost în anul 1864 , în urma promulgării legii obligativitații învățământului de catre domnitorul A.I.Cuza ( prin analogie cu loc. Corod – doc. care atestă înființarea școlii primare în 1864).

Școala Gimnazială nr.1 Matca

Istoricul scolii

Se presupune că a existat un învățământ particular chiar și înainte de aceasta data deoarece există documente cu semnături ale martorilor de pe acte de naștere, căsătorie, moarte, cel mai probabil învațământul particular făcându-se de către preoți și dascăli prin tinzile, pridvoarele bisericilor sau în câte o casă particulară. Primul loc însă folosit drept școală a fost locuința unui boier , boierul Cruceru.
Mai târziu a fost închiriat un local pentru școală și din registrul de procese verbale de inspecție reiese că localul era „nepotrivit scopului„ cu „bănci defectuoase”, dar, „sub raportul curățeniei era curată„, școlari în numar de 40, spațiul sălilor în raport cu numărul școlarilor „nesuficient„ , apa de „beut se păstra în „cofe”.
Primul local de școală a fost ridicat în 1896, local zidit de Casa Școalelor, cu 5 săli de clasă ( școala veche , corpul B).
Ulterior populația școlara a crescut și s-a impus construirea a trei corpuri pentru a putea cuprinde toți elevii ..

Cadre didactice

.

Învățământ

gimnazial

POPA MONICA – Limba și literatura română (diriginte VI B)
ARMENCEA-TRIFAN LAURA – Limba și literatura română
RARINCA MIRUNA – Limba și literatura română
TOFAN MARIANA – Limba engleză (diriginte VIII C)
ILIE ANDREEA – Limba franceză (diriginte VI C)
PORTASĂ LAURA – Matematica (diriginte VII A)
GOLEA ELENA – Matematica (diriginte VII C)
GĂZDARU ANETA – Matematica
SIMION ELENA – Fizică – Chimie (diriginte VII B)
BOCA ELENA – Biologie (diriginte VIII B)
CHICOȘ VERONA-CLAUDIA – Educație tehnologică
DUȚESCU ANDREEA – GEORGIANA – Geografie (diriginte V C)
CORODEANU CONSTANTIN – Educație socială
GRECU DORINA – Istorie (diriginte VIII A)
VECHIU ȘTEFAN – OLIMPIU – Educație plastică (diriginte VI A)
FUICĂ BOGDAN – Educație fizică
BĂRBIERU SORIN – Educație fizică (diriginte V A)
ION ȘTEFAN – Educație fizică
TEACĂ DRAGOȘ – Informatică și TIC
SBĂRNEA GEORGIANA NICOLETA – Religie (diriginte V B)
OANCĂ EMANUEL – Educație muzicală
.

La școala noastră

Oferta educațională

A. Activităţi instructiv-educative:
– Limbă şi comunicare, matematică şi ştiinţe, om şi societate, arte, tehnologii, educaţie fizică şi sport
B. Activităţi opţionale:
– Prietenul meu – calculatorul, literatură pentru copii, matematică distractivă, micii artişti, explorarea textului literar pentru dezvoltarea gândirii critice,cerc de pictură;
C. Activităţi extraşcolare cu conţinut educativ:
– Activităţi cultural-artistice, concursuri, expoziţii, excursii, plimbări;
D. Activităţi de aprofundare a materiei pentru elevii cu perfomanţe la învăţătură;
E. Activităţi de recuperare a rămânerilor în urmă la învăţătură;

2023 – 2024

Echipa manageriala

Director – prof. Vulpe Mariana Daniela
Director adjunct – prof. Lupu Mihaela
Consilier educativ – prof. Vasilache Dorina.

Testimonials

What Parents are Saying

“Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae, vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur.”

“Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis.”

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis laboris nisi ut aliquip ex ea commodo.

Students

After School programs

Faculty

Years Established

Get In Touch

Location: 1243 Divi St., San Francisco, CA 92421

Telephone: (435) 123-3566

Email: hello@divi.edu

School Hours: M-F: 8am – 3pm

Non-Discrimination Policy

Praesent sapien massa, convallis a pellentesque nec, egestas non nisi. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Donec sollicitudin molestie malesuada. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Praesent sapien massa, convallis a pellentesque nec, egestas non nisi. Vestibulum ac diam sit amet quam vehicula elementum sed sit amet dui. Donec sollicitudin molestie malesuada. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Pellentesque in ipsum.